Projektowanie wnętrz All-Design Agnieszka Lorenc - Kraków, ul. Na Błonie 9/125
| Tel: 662 309 953 | E-mail: a.lorenc@all-design.pl

Trendy w projektowaniu/aranżacji mieszkań w 2023 roku

Kategoria

Projekt

Współczesna aranżacja wnętrz stała się niemalże sztuką, doprowadzoną do granic perfekcji przez najlepszych projektantów. Coraz więcej osób przykłada do niej szczególną wagę, wiedząc, że to właśnie w domach i mieszkaniach spędzamy zdecydowaną większość czasu – odpoczywając, relaksując się, a często nawet pracując. To właśnie dlatego warto postawić na takie projekty mieszkań, które spełnią nasze oczekiwania, ale będą również odzwierciedlały to, co najmodniejsze w danym sezonie. Sprawdź więc, jakie trendy w projektowaniu mieszkań dominują w 2023 r.Projektowanie i aranżacja wnętrz - Trendy 2023

Jaki styl dominuje w aranżacji wnętrz w 2023 r.?

Jak wiadomo, każdy rok przynosi zmiany, również jeśli chodzi o projekty domów i mieszkań. Nie inaczej jest w bieżącym roku. Współcześnie architekt wnętrz ma do dyspozycji różne style, które może zaproponować swoim klientom, a które w pełni odpowiadają aktualnej modzie w aranżacji. Prawdziwe tryumfy już od kilku sezonów święci we wnętrzarstwie styl boho. Również i w tym sezonie zauważalna jest moda na naturalne kolory, ekologiczne materiały czy rustykalne dodatki, budujące charakter wnętrz. Do mody wkradł się również minimalizm, odzwierciedlający się tym razem w stonowanych barwach, czyli bieli, beżach i szarości oraz w cieplejszych dodatkach, przełamujących pozorną nudę. Takie przestrzenie muszą być przemyślane w każdym szczególe tak, by pełniły one nie tylko funkcje praktyczne, ale również i estetyczne, wpisując się w upodobania i potrzeby mieszkańców. Jednak projektanci wnętrz w Krakowie i w innych miastach niezapominają także o klasycznych rozwiązaniach, charakteryzujących się ponadczasowym pięknem i wyjątkową elegancją. Odzwierciedlają się one w zmiłowaniu do marmuru, symetriach i stonowanych proporcjach, budujących nastrój i elegancję wnętrz.

Zabawa barwami – które kolory wybrać do nowoczesnych aranżacji?

W 2023 r. dominują aranżacje na bazie kontrastów, również w doborze barw. W wystroju mieszkań i domów w dalszym ciągu pojawiają się więc stonowane kolory. Kupujemy meble w barwach złamanej bieli czy w naturalnych szarościach, podobne tonacje umieszczając również na ścianach i podłogach. Nic w tym dziwnego, bo biel i barwy ziemi to klasyczne piękno, które nigdy nie wychodzi z mody. Rok 2023 przyniósł jednak pewne zmiany, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz mieszkań. Aby przełamać monotonię barw, zaczęto stosować bowiem dynamiczne kolory, przyciągające uwagę i dodające pomieszczeniom nieco zadziorności. Świetnie sprawdza się w tym przypadku, chociażby czerwień lub intensywny żółty kolor, wobec których z pewnością nie można przejść obojętnie. Wazon, kanapa, fotel czy ozdoby oraz różne detale w dynamicznych barwach, przełamują monotonię i sprawiają, że aranżowana przestrzeń nabiera wyjątkowego charakteru. Warto jednak dokładnie przemyśleć takie połączenie, by – pomimo pozornych przeciwieństw – tworzyło ono harmonijnie skomponowaną całość.

Trendy w projektowaniu i aranżacji wnętrz - 2023 rok

Ekologia na co dzień, czyli jak wprowadzić naturalne rozwiązania do domów i mieszkań?

Nurt eko już od wielu sezonów kształtuje różne trendy, w tym również te, które dominują w sferze architektury wnętrz. Także i w 2023 r. projektowanie mieszkań i domów opiera się na naturalnych rozwiązaniach. Będą to przede wszystkim przedmioty wykonane z ekologicznych materiałów, posiadających stosowne certyfikaty producenta. Niezależnie od tego czy będzie to projektowanie wnętrz w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, czy też w zdecydowanie mniejszych miejscowościach – w aranżacjach dominują współcześnie drewniane meble, lniane tkaniny i wełniane dywany. Co więcej, coraz częściej przekonujemy się również do outletów i prywatnych aukcji, kupując poszczególne elementy wyposażenia z tzw. „drugiej ręki”, przywracając im świetność i dając kolejne życie. To ukłon w stronę ekonomii, ale również i natury. Do łask wracają też poddane renowacji meble w stylu vintage – jeszcze całkiem niedawno wyrzucane na śmietnik, dziś brylujące na salonach miłośników takiego designu.

Jak urządzić domowe biuro?

Tzw. domowe biura, funkcjonujące również pod nazwą home office, na stałe zagościły w naszej rzeczywistości. Nic dziwnego, że również i one pojawiły się w nowoczesnych trendach w projektowaniu aranżacji. Tym razem wnętrzom nadano jednak zupełnie inną funkcję. Praca zdalna rządzi się bowiem swoimi prawami. Na dłuższą metę nie sprawdzi się więc kuchenny stół czy sofa w salonie. Wbrew pozorom, urządzenie estetycznej, a zarazem funkcjonalnej przestrzeni do pracy, nie jest trudne. Nie może tutaj jednak zabraknąć takich elementów, jak wygodne fotele ergonomiczne czy biurko z możliwością regulacji wysokości. Niezwykle istotnym aspektem będzie również odpowiednie oświetlenie, zwiększające komfort pracy. Jednoczenie aranżacja wnętrza pomieszczeń, przeznaczonych do wykonywania obowiązków zawodowych, nie może pominąć również praktycznych rozwiązań, takich jak regały czy półki, ułatwiające organizację przestrzeni. W ten sposób można połączyć funkcjonalność z estetyką, tworząc eleganckie biuro w zaciszu własnego domu.

Zobacz moje projekty i zainspiruj się!
Zapoznaj się z ofertą wnętrz mieszkań od All-Design!

Zapisz pin: