Od czego zacząć projektowanie mieszkania – praktyczny poradnik krok po kroku
Kategoria
Projekt
Projektowanie mieszkania to czasochłonny, a zarazem niezwykle złożony proces. W jego trakcie należy wziąć pod uwagę nie tylko estetyczne, ale również i funkcjonalne rozwiązania, by odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania wszystkich domowników. Od czego rozpocząć projektowanie mieszkania i jakie zasady aranżacji warto zastosować, by móc w pełni cieszyć się z osiągniętych efektów? Odpowiadamy!
Pierwsze kroki w projektowaniu mieszkania — od czego rozpocząć pracę?
Wbrew pozorom, prace związane z projektowaniem mieszkania wcale nie rozpoczynają się od wyboru kolorów ścian, mebli i dodatków. Aby wszystkie działania przebiegały harmonijnie, a w naszej przestrzeni nie zapanował chaos, konieczne będzie stworzenie harmonogramu prac, a wraz z nim stosownego kosztorysu. Pozwoli on na oszacowanie własnych możliwości finansowych i wysokości środków, które możemy przeznaczyć na projektowanie wnętrz. W trakcie tworzenia kosztorysu należy zastanowić się, czy będziemy korzystać ze wsparcia ekipy budowlanej, czy też wykonamy samodzielnie większość prac. To niezwykle istotna kwestia, od której należy rozpocząć przygotowania do projektowania wnętrz mieszkań.
Osobną kwestią do rozważenia pozostają również usługi, jakie świadczy architekt wnętrz. Wiele osób uważa nadal, że projektowanie mieszkań z taką pomocą wiąże się z wysokimi kosztami. Wbrew pozorom, dobry projektant wnętrz będzie mógł jednak ochronić nas przed błędami w aranżacji i ich konsekwencjami, a więc i wydatkami, które będziemy musieli ponieść w związku z koniecznością ich usunięcia. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług, świadczonych przez biuro projektowe, zwiększając tym samym szansę na szybsze zakończenie prac i satysfakcję z ich efektów.
Pomiary i rysunki, czyli jak wygląda projektowanie mieszkania w praktyce?
Zanim usiądziemy wygodnie na nowej kanapie w salonie, czy wykorzystamy perfekcyjnie zaaranżowaną kuchnię do przygotowania pierwszych posiłków, musimy przejść przez kolejne – często mniej przyjemne etapy. Jednym z nich będzie z pewnością wykonanie precyzyjnych pomiarów przestrzeni, którą mamy zaaranżować. Takie pomiary warto umieścić na papierze milimetrowym, na którym zaznaczymy również inne praktyczne elementy, jak wejścia do poszczególnych pomieszczeń, okna czy gniazdka elektryczne. Dzięki temu będziemy w stanie urządzić nie tylko estetyczne, ale również i funkcjonalne wnętrza.
Planując ich rozmieszczenie, należy dopasować zastosowane rozwiązania do kierunków geograficznych. Zdecydowanie lepiej bowiem rozpoczynać dzień w sypialni zwróconej ku wschodowi i zażywać wieczornego relaksu w świetle zachodzącego słońca, zapewniającego wyciszenie po dniu pełnym wrażeń. Takie projekty mieszkań przekładają się również na ekonomię, gdyż wędrujące słońce gwarantuje odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, co eliminuje konieczność stosowania sztucznego źródła światła.
Sprawdź, jak wyglądają przykładowe projekty wnętrz oraz ich ceny — poznaj ofertę od All-Design
Jak zaplanować funkcjonalne wnętrza?
Zakończenie szkiców i pomiarów rozpoczyna kolejny etap, związany z planowaniem funkcjonalnych wnętrz. Należy podkreślić w tym miejscu, że aranżacja wnętrza powinna być dokładnie przemyślana, by ewentualne błędy nie rzutowały na przyszły komfort życia mieszkańców. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego wyposażenia. W kuchni powinny być to szafki do przechowywania produktów i blaty robocze. Aranżacja wnętrz salonów i sypialni niesie ze sobą z kolei konieczność wyboru wysokości zabudowy i ilości przedmiotów praktycznych, które będą znajdowały się w nowym wnętrzu. To najlepszy moment, by wybrać dominujący styl, który będzie odpowiadał gustom mieszkańców. Brak spójności w tym zakresie spowoduje wrażenie chaosu, a nieuporządkowana przestrzeń z pewnością nie zapewni walorów estetycznych. Natomiast obranie głównego nurtu aranżacyjnego ułatwi znacząco dobór odpowiednich mebli i dodatków.
Wybór dodatków i oświetlenia – jak nie zapomnieć o istotnych szczegółach?
Wybór dodatków to kwintesencja pracy nad aranżacją wnętrz. Tym razem jednak mamy przed sobą niezwykle przyjemny etap. Pomimo tego wybór dekoracji, ale również kolorów, materiałów i faktur to niezwykle ważne zadanie, do którego należy podejść odpowiedzialnie. We współczesnych aranżacjach to właśnie dodatki budują często estetykę wnętrza, przełamując harmonię kolorów, nadając pomieszczeniom charakteru i budując ich atmosferę.
Niemałą rolę w tym zakresie przypisuje się również oświetleniu. Oprócz właściwego źródła światła należy również pomyśleć o oświetleniu zadaniowym i dekoracyjnym. Lampy stojące i wiszące, dekoracyjne kinkiety, a nawet listwy LED wpłyną na estetykę wnętrza i nadadzą mu funkcjonalności, co z pewnością zbuduje komfort życia w zaprojektowanym mieszaniu. Aby jednak nie popełnić istotnych błędów, warto zaplanować oświetlenie przy już istniejących gniazdkach lub też dopasować ich rozmieszczenie do projektu, powstającego w pierwszym etapie prac nad aranżacją wnętrza.