Projektowanie wnętrz All-Design Agnieszka Lorenc - Kraków, ul. Na Błonie 9/125
| Tel: 662 309 953 | E-mail: a.lorenc@all-design.pl

Najczęstsze błędy przy projektowaniu bądź aranżacji mieszkania

Kategoria

publikacja

Projektowanie mieszkań nie jest łatwym zadaniem, a ryzyko błędów w tej sztuce wpisane jest w pracę każdego, nawet najlepszego projektanta. Niestety, takie błędy mogą znacząco rzutować na jakość życia w mieszkaniu, a nietrafione próby aranżacji pomieszczeń często stają się źródłem frustracji i zniechęcenia. Nie sztuką jest bowiem zakupić w sklepie dekoracje, które nam się spodobają. Trudniej jest bowiem połączyć je w całość tak, by tworzyły estetyczne kompozycje. Czego unikać aranżując mieszkanie i jakie błędy popełniamy przy tym najczęściej?
Jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz i jak ich uniknąć?

Dopasowanie koloru ścian — czy to istotna kwestia?

Barwy, stanowiące swoiste tło dla aranżacji wnętrz, odgrywają niezwykle istotną rolę w tworzeniu wyjątkowej atmosfery w mieszkaniu. Nie od dziś wiadomo, że aranżacja wnętrza w odpowiednich kolorach może ułatwiać relaks i odprężenie czy też motywować do działania. Niestety, błędy w tym zakresie rzutują na jakość codziennego funkcjonowania. Dlatego też każdy projektant wnętrz dobrze zdaje sobie sprawę z faktu, że ciemne kolory sprawdzą się jedynie w dużych pomieszczeniach z dobrym oświetleniem. W przeciwnym wypadku przestrzeń zostanie przytłoczona, nie pozostawiając szerokiego pola do dalszej aranżacji. Na niewielkich powierzchniach zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne, zimne barwy, które odbijają światło, optycznie powiększając przestrzeń, o czym powinni pamiętać właściciele niewielkich mieszkań.

Jak nie popełnić błędów w oświetleniu pomieszczeń?

Kwestia dobrze dobranego oświetlenia nadal jest często lekceważona przez inwestorów. Jest to spory błąd, który rzutować może w przyszłości na komfort życia w mieszkaniu. Dobrze dobrane oświetlenie wzmacnia wydźwięk pomieszczenia, a nawet powiększa go optycznie. Dlatego też dużym błędem jest przykładanie wagi jedynie do warstwy wizualnej, bez szczegółowej analizy takich aspektów, jak kąt padania światła czy moc żarówki.

Często również zapomina się o dobrym doświetleniu całego pomieszczenia. To efekt przywiązania do tradycyjnych rozwiązań, w których jedynie lampa sufitowa stanowiła źródło światła. Dziś projektowanie wnętrz opiera się jednak na znacznie innych standardach. Przede wszystkim stawia się tutaj na trzy jego różne rodzaje, w tym główne, robocze i nastrojowe. Takie oświetlenie dodatkowe potrafi nie tylko zupełnie odmienić wnętrze, ale również i zbudować odpowiednią atmosferę. Kinkiety ścienne, listwy LED czy lampy stołowe i podłogowe to doskonałe rozwiązania, wpływające zarówno na estetykę pomieszczeń, jak i na ich funkcjonalność. Z kolei ich brak to jeden z najczęściej popełnianych błędów, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz mieszkań.

Umiar i spójność, czyli o czym warto pamiętać, wybierając dodatki i ozdoby?

Właściwa aranżacja wnętrz wcale nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Pozornie niewiele znaczące drobnostki, mogą bowiem burzyć harmonię i wpływać na estetykę całego pomieszczenia. Tak jest w przypadku dodatków i ozdób. Wybierając je, warto zachować umiar, ale również i spójność, unikając przy tym chaosu i przeładowania. Zbyt wiele elementów dekoracyjnych nie zbuduje z pewnością estetyki wnętrza. Sprawi natomiast, że będzie ono wyglądało na nieuporządkowane, a wręcz zagracone. To właśnie dlatego nowoczesne projekty mieszkań opierają się w znacznej mierze na jednym stylu, który dominuje w doborze dodatków i w całej aranżacji, czyniąc ją spójną i harmonijnie skomponowaną.

Aranżacja wnętrza mieszkania — najczęściej popełniane błędy

Jak urządzić funkcjonalne wnętrze?

Niefunkcjonalne wnętrza to niezwykle istotne błędy, które odbijają się na codziennym funkcjonowaniu mieszkańców. Aby ich uniknąć, warto przeanalizować różne projekty domów i mieszkań, wybierając najlepsze dla siebie rozwiązania. Najwięcej tego rodzaju pomyłek wkrada się w aranżację kuchni. Dokonując jej, należy więc zwrócić uwagę na to by obok zlewu i płyty indukcyjnej zabezpieczyć nieco przestrzeni na odstawiane naczynia oraz by blat roboczy był odpowiedniej wielkości. Warto pamiętać również, że niekiedy to właśnie funkcjonalne rozwiązania należy postawić przed estetycznymi. Szklany blat stołu pozytywnie wpłynie na wygląd wnętrza, choć z pewnością nie będzie to dobre rozwiązanie w trakcie spotkań ze znajomymi. Z kolei właściciele czworonogów powinni dobrze zastanowić się nad obiciem foteli i kanapy, wybierając to najbardziej praktyczne. Takie działania być może nie będą odzwierciedlać aktualnych trendów czy upodobań, ale pozwolą uchronić domowników przed frustracją, budując jednocześnie komfort życia w mieszkaniu.

Samodzielnie czy z architektem wnętrz?

Nie wszyscy inwestorzy chcą korzystać z usług, jakie świadczy biuro projektowe. Nic dziwnego, bo w społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że takie rozwiązania są kosztowne i przeznaczone wyłączne dla osób o podwyższonym statusie majątkowym. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej, a na projektowanie mieszkań z pomocą profesjonalisty stać współcześnie niemalże każdego. Takie wsparcie to z kolei realna szansa, by uniknąć błędów w projektowaniu aranżacji, ale również i dodatkowych kosztów, związanych z ich usuwaniem. Dobry architekt wnętrz  z pewnością podpowie sprawdzone rozwiązania, ułatwi podjęcie decyzji i połączy estetykę z funkcjonalnością, co najlepiej sprawdzi się w codziennym funkcjonowaniu.

Marzysz o funkcjonalnym wnętrzu bez błędów?
Zapoznaj się z ofertą All-Design!

 

Zapisz pin: