Jak stworzyć funkcjonalne wnętrze – cechy dobrego projektu
Kategoria
Projekt
Dobrze zaprojektowane wnętrze niesie ze sobą nie tylko walory wizualne. Jak bowiem pokazuje praktyka, dopiero połączenie estetyki z funkcjonalnością podnosi komfort życia mieszkańców, sprawiając że efekt końcowy pracy zyskuje na atrakcyjności. Poznaj więc sekrety najlepszych architektów wnętrz i dowiedz się, jak zaprojektować przestrzeń tak, by była ona funkcjonalna.
Czym są funkcjonalne wnętrza?
Aby w pełni oddać istotę zagadnienia, warto rozpocząć rozważania od odpowiedzi na pytanie, co kryje się pod pojęciem funkcjonalne wnętrze? Otóż mianem funkcjonalnej określamy taką przestrzeń, która została podzielona na poszczególne strefy: dzienną, nocną, indywidualną, wspólną, gospodarczą oraz tą, która przeznaczona jest do pracy. Funkcjonalne projektowanie wnętrz powinno dążyć również do tego, by poruszanie się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami było komfortowe. Pomieszczenia z tej samej strefy powinny być więc nie tylko odpowiednio wyposażone, ale również rozmieszczone tak, by korzystanie z nich stało się jak najłatwiejsze. Jak nietrudno się domyślić, umieszczenie kuchni w sąsiedztwie jadalni i spiżarni ułatwi przygotowywanie i podanie posiłków, zaś garderoba w pobliżu sypialni będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, budującym komfort mieszkańców. Część dzienną warto z kolei umieścić z daleka od części nocnej, zapewniając sobie tym samym odpowiedni poziom izolacji akustycznej.
Jak komfortowo urządzić mieszkanie?
Projektowanie mieszkań opiera się na wprowadzeniu w życie kilku metod, które pozwolą na podniesienie jakości codziennego funkcjonowania mieszkańców. Jedną z nich jest wspomniany już podział mieszkania na strefy. Jednak najlepsze projekty mieszkań w Krakowie czy w innych miastach Polski, opierają się również na ergonomicznych rozwiązaniach, które sprawiają, że otoczenie staje się przyjazne dla domowników, a wykonywanie codziennych czynności jest w nim znacznie łatwiejsze. Mowa tutaj, chociażby o komfortowym oświetleniu, ale również o dopasowaniu wysokości mebli do potrzeb ich użytkowników.
Aranżacja wnętrza ergonomicznego powinna opierać się także na możliwości swobodnego poruszania się po pomieszczeniu. Z pewnością nie ułatwią tego drzwi uderzające o fotele podczas otwierania czy utrudniony dostęp do szafek i komód. Tak więc wykonując projekty domów i mieszkań warto pamiętać o zasadach ergonomii, by codzienność w zaprojektowanej przestrzeni była wygodna, a czynności w niej wykonywane szybkie, a zarazem w pełni bezkolizyjne.
W jaki sposób zadbać o spójność projektu?
Spójna aranżacja wnętrz zbuduje wrażenie uporządkowania, likwidując tym samym pozorny nieład. Sprzyja jej powtarzalność, odzwierciedlająca się nie tylko w zastosowanej kolorystyce, ale również i materiałach czy kształtach, które będą stanowić istotny element wyposażenia mieszkania. Projektowanie wnętrz mieszkań w oparciu o takie właśnie zasady sprawi, że zaaranżowana przestrzeń będzie praktyczna, a zarazem przemyślana i spójna, co z kolei zabuduje walory estetyczne.
Warto więc postawić na powtarzalność w doborze wzoru płytek, dodatków i dekoracji, czy też na ten sam materiał frontów meblowych, dzięki czemu z przestrzeni zniknie wrażenie chaosu. Taka powtarzalność powinna budować aranżacje wszystkich pomieszczeń. Stosując więc jedno rozwiązanie aranżacyjne w kuchni czy łazience, warto nawiązać do niego również w kolejnych pomieszczeniach, by uzyskać fenomenalne efekty końcowe.
Jak uzyskać spójność kolorystyczną?
Spójność kolorystyczna to kolejny niezwykle istotny aspekt, na który zwróci uwagę każdy projektant wnętrz. Chaos w doborze barw i kolorów nie tylko pogorszy wrażenia estetyczne, ale wpłynie również na komfort życia mieszkańców. Współczesne trendy aranżacyjne stawiają przede wszystkim na harmonię kolorów. Odzwierciedla się ona w zawężonej kolorystyce, opierającej się na ogół na 3 podstawowych tonacjach i jednej barwie, przełamującej pozorną monotonię i nadającej pomieszczeniom nieco charakteru. Taki kontrast zbuduje estetykę wnętrza i podkreśli jego aranżację.
Ze spójnością kolorystyczną ściśle wiąże się również spójność stylistyczna. W tym przypadku harmonijne efekty przynosi utrzymanie pomieszczeń w jednolitej stylistyce. Wielu architektów wnętrz decyduje się współcześnie również na połączenie w jedną kompozycję elementów, charakterystycznych dla różnych stylów. Podejmując takie swoiste ryzyko aranżacyjne, warto świadomie łączyć poszczególne cechy oraz dokładnie rozważyć czy takie połączenie będzie rzeczywiście odpowiadać gustom i potrzebom mieszkańców, czy też lepiej postawić na tradycyjne, mniej rzucające się w oczy rozwiązania.
Dopasowanie rozwiązań do potrzeb domowników – o czym musisz pamiętać?
Funkcjonalne aranżacje wnętrz łączą w sobie estetykę i komfort, ale również są dopasowane do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Dotyczy to nie tylko wysokości mebli w sypialni i blatów roboczych w kuchni. Właściciele czworonogów powinni bowiem dokładnie przemyśleć wybór mebli, stawiając na wysoką odporność i trwałość materiału. W tym przypadku warto rozwiązania estetyczne zastąpić praktycznymi, które zdecydowanie lepiej sprawdzą się na co dzień. Takie ustępstwa z pewnością staną się solidnym podłożem przyszłego komfortu, warunkującym zadowolenie mieszkańców i podnoszącym na wyższy poziom jakość ich codziennego funkcjonowania.
Marzysz Ci się funkcjonalne wnętrze domu lub mieszkania?
Zapoznaj się z projektami wnętrz mieszkalnych od All-Design!